Hogyan lépjünk túl a kríziseken?

Hogyan lépjünk túl a kríziseken?

Búcsúzz el a rosszkedvtől! – 6 tipp az instant boldogsághoz

2024. szeptember 02. - Gálik Klári

1_1.png

Búcsúzz el a rosszkedvtől!  – 6 tipp az instant boldogsághoz

Tudtad, hogy a szervezetünkben minden adott ahhoz, hogy boldognak érezzük magunkat? Nem csak egy szuperszámítógéppel rendelkezünk, ami az agyunk, hanem egy igazi gyógyszertárral, ami nem más, mint a testünk és a hormonjaink. Egyáltalán nincs szükség tudatmódosító szerekhez nyúlnod, ha jobban szeretnéd érezni magad. Ebben az írásomban szeretném megmutatni Neked a legegyszerűbb módját annak, hogy azonnal megváltoztasd a tested biokémiáját és jobban érezd magad. Ne hidd el, próbáld ki magad!

Mik azok a (boldogság)hormonok?

hormonok és a neurotranszmitterek rengeteg, a tested működéséhez alapvető folyamatban vesznek részt, ilyen például a szívverésed és az emésztésed. A hormonszinted azonban nem állandó, dinamikusan változik a nap folyamán: a reggeli kortizol (ami ez egyik legismertebb stresszhormon) löket például hozzájárul ahhoz, hogy üdén kelj fel a pihe-puha ágyadból, még a melatonin az estéid és az éjszakáid hűséges társa, felkészít a nap végi relaxációra és garantálja a zavartalan alvásod. Bizonyos hormonok továbbá azonnal, tudatosan észlelhető hatással bírnak, vagyis befolyásolják a hangulatodat és az érzéseidet. Hallottál már a dopaminról, a szerotoninról, az oxitocinról és az endorfinról? Ezek a hormonok a tested azon “kémiai hírnökei”, melyek lehetővé teszik a boldogság, az öröm és a kapcsolódás érzésének megtapasztalását.

1. Dopamin

A „jó közérzet” hormonként is ismert dopamin az agy jutalmazási rendszerének mozgatórugója, melynek szintje a kellemes érzések tapasztalása után ugrik meg. Megdicsért a főnököd a kemény munkádért? A dopamin-löket elkerülhetetlen. Szerelembe estél és nem érted miért lett hirtelen csodaszép a világ? A rózsaszín köd egyik okozója szintén a dopamin szinted kiemelkedő megugrása. A boldogsághormonoknak, – vagyis a velük kapcsolatos addiciónknak – azonban van egy “árnyoldala is”, hiszen napjaink egyik legnagyobb globális problémáját, a közösségi média függőséget is ez okozza. A hozzászólások és a kedvelések, valamint egyéb értesítések ingerei manipulálják az agyad, hiszen ezeket valódi emberi interakcióként érzékeli, ami dopamintermelést eredményez. Ne dőlj be a hamis “boldogságnak”, inkább tégy valódi lépéseket az instant örömért!

Hogyan pörgetheted fel a dopamintermelésed? Mozogj!

A rendszeres mozgás nem csak fitten tart, hanem számos betegségtől is megvéd, hiszen az alábbi hormonok termelését stimulálja:

  • Növekedési hormonok, amelyek pótolhatatlanok a tested természetes öngyógyító folyamatainak helyes működéséhez.
  • Tesztoszteron, amely nem csak felfrissíti a tested de az izomnövekedést is segíti.
  • Inzulin és pajzsmirigy hormonok amelyek elősegítik a vércukorszint szabályozását és az emésztést..

A sportolás a dopamin és az endorfin szintedet is megemeli, ráadásul ez a lenyűgöző hatása nem korlátozódik csupán az edzés időtartamára, ha legalább heti háromszor átmozgatod magad, akkor hosszútávon is megnövelheted a “mosolyhormonjaid” termelését.

Mit tehetsz még? A dopamintermelésedet hatékonyan aktiválhatod ha befejezel egy régóta halogatott feladatot, szánsz néhány órát önmagadra, vagy megünnepled a kisebb sikereidet is.

2-1024x536.png

2. Szerotonin

Ha egyszerűen varázslatosan érzed magad, akkor tombol a szerotonin a testedben. Ez a hormon (és a neurotranszmitter) segít szabályozni a hangulatodat, az alvásodat, az étvágyadat, az emésztésedet, valamint a tanulási képességedet és a memóriádat. A szerotonin hiánya pedig a melegágya a depressziónak és a rossz közérzetnek.

Hogyan pörgetheted fel a szerotonintermelésed? Élvezd a napsütést!

Tudtad, hogy a D-vitamin nem csak a csontritkulás megelőzéséhez és az immunrendszered karbantartásához elengedhetetlen, hanem a szerotonin termelésed is felpörgeti? Használd ki, hogy végre itt a tavasz és menj el egy kellemes, napfényes sétára! Fontos:  a  bőröd védelme érdekében lehetőleg a sétát ne 10 és délután 3 óra közé időzítsd és minden esetben használj fényvédőt, még ha nem is érzed erősnek a napsütést! Ha szeretnél az étkezéseddel is hozzájárulni a boldogságodhoz mindenképp iktasd be az étrendedbe a halakat és fogyassz rendszeresen tojást!

Mit tehetsz még? Csempéssz szerotonint a mindennapjaidba egyszerűen meditálással, egy kellemes sétával vagy akár némi jógával!

3. Oxitocin

Az oxitocint gyakran a szerelem hormonjának nevezik. Független, kiterjedt kutatások összefüggésbe hozták az oxitocin termelődését az élettel való általános elégedettség szintjével. Ez a hormon nagyobb szerepet játszik a nők fiziológiájában és boldogságában, mivel elkerülhetetlen a szülésnél, a szoptatásnál és esszenciális kritérium az erős, őszinte szülő-gyermek kapcsolat kialakításában. Az oxitocin ezen felül segít a bizalom, az empátia, és a kötődés érzésének megélésében, hiszen a szeretetteljes érintéssel és a szoros kapcsolatokkal áll összefüggésben, valamint a szorongás csökkentéséhez is nélkülözhetetlen.

Hogyan pörgetheted fel az oxitocintermelésed? Ölelj át valakit akit szeretsz!

Mint már fent említettem az oxitocin a szeretetteljes érintéssel áll összefüggésben, így a legjobb amit tehetsz, ha magad alatt vagy: egy családtagod, barátod vagy a párod átölelése. Egy meleg ölelésnek nem csak rövid távú pozitív hatásai vannak, a szíved is megköszöni, ha összebújsz egy szereteteddel. 2003-ban amerikai tudósok egy 200 fős kutatás során a párkapcsolatban élő résztvevőket két csoportra osztva vizsgálták. Az első csoportban a párok 10 percen keresztül fogták egymás kezét, majd ezt egy 20 másodperces ölelés követte, míg a második csoport teljes csendben, fizikai érintés nélkül töltötte ezt az időt. Az eredmények egyértelműen bizonyítják az ölelés és a szeretet jótékony hatását: az első csoport tagjainak a vérnyomása alacsonyabb, a szívverése pedig nyugodtabb volt, mint az érintést nélkülöző társaiknak.

Mit tehetsz még? Ha úgy érzed most azonnal több “szeretethormonra” van szükséged bókolj valakinek, vagy lehetőséged van rá simogass meg egy kisállatot.

4. Endorfin

Az endorfin természetes fájdalomcsillapító, melyet a tested külső vagy belső stresszre és egyéb kellemetlen érzésekre adott válaszreakcióként termel. Egy rövid, de intenzív euforikus állapotot eredményez, így “eltereli a figyelmed” a fájdalomról, enyhíti azt. A sportolók gyakran beszélnek az úgynevezett “endorphin high”-ról, a kellemes érzésről amely akkor tölti el őket mikor feszegetik a fizikai teljesítőképességük határait.

Hogyan pörgetheted fel az endorfintermelésed? Egyél egy kis étcsokit!

A sportolásról már írtam, de az endorfin termelésed felpörgetésenek van egy másik egyszerű módszere is. Természetesen figyelned kell a mértékletességre, de ha egy finom tonhalsaláta vagy rántotta helyett inkább valami édessel dobnád fel a borús napokat akkor egyél étcsokoládét! Heti 50‐100 gramm étcsokoládé fogyasztása nemcsak az endorfin termelést pörgeti fel, hanem a koszorúereket is erősíti!

Mit tehetsz még? Biztosan hallottad már, hogy a nevetés a legjobb gyógyír. Használd ki az erejét, nézz meg egy jó vígjátékot és tuningold fel az endorfin termelésed! Ha viszont erre épp nincs időd, akkor párologtass illóolajakat! Próbáld ki a levendulát, a jázmint, és a bazsalikomot, vagy a rózsaolajat hisz ezek mind megnyugtatnak.

3-1024x536.png

Szeretnéd az összes boldogsághormonodat egyszerre aktiválni? Masszíroztass!

Egy kellemes masszázs mind a 4 boldogsághormon termelését serkenti, mindezt akár negyed óra alatt. Paul Zak amerikai professzor 2012-es kutatásában bizonyította, hogy 15 perc masszázs akár 17%-kal is megemelheti az oxitocin szintet. Ha szeretnéd az oxitocin szintedet az egekbe röpíteni és a pénztárcádat is inkább kímélnéd akkor kérd meg a párodat, hogy masszírozzon meg!

Kezdd a napod boldogan, MEDITÁLJ!

Nem vagy egyedül, ha nehezen indulnak a reggeleid, hiszen ilyenkor a legmagasabb a stresszhormon, azaz a kortizol szintünk. Hatalmas hibát követsz el azonban ha a napodat egy csésze kávéval és negatív hírek olvasásával indítod, hiszen ez egyáltalán nem javít a kedélyeden. Alapozd meg inkább a napod stresszmentességét meditációval! A meditáció kedvező testi, lelki és spirituális kedvező hatásai széles körben ismertek, hiszen ezzel a stresszűző ősi gyakorlattal akár napi 30 perc alatt biztosíthatod többek közt az elméd, a szíved és az érrendszered egészségét, hiszen ez az ősi gyakorlat csökkenti a kortizol termelését, mindeközben pedig serkenti az endorfin termelést, így garantálva a relaxációt és a harmóniát. Szeretnéd most rögtön megtapasztalni a meditáció kedélyjavító hatását? Próbáld ki az ingyenes Mosoly Meditációt ITT és tapasztald meg az örömteli állapotot már a következő 10 percben.

4-1024x536.png

Remélem kipróbálod ezeket az instant tippeket és kiélvezed a boldogsághormonok okozta extra örömöt az áprilisi napsütésben. Ha azonban nem csak ideig-óráig szeretnéd feldobni a hangulatodat, hanem egy valóban csodálatos életre vágysz meg kell ismerned a hosszantartó boldog élet titkát.

1938-ban a Harvard Egyetem kutatói a felnőtt emberek fejlődését vizsgálták 75 éven keresztül 724 különböző szociális osztályból származő férfi részvételével. Az alanyok rendszeresen kaptak kérdőíveket, és minden fontos életeseményükről beszámoltak. Tudósok több generációja vizsgálta a kérdést, mire megkaptuk a választ az örökérvényű kérdésre: Mi a boldogság kulcsa? A kutatás eredménye egyértelműen kimondja, hogy a jó kapcsolatok.

Ha szeretnél hosszú távon befektetni a boldogságodbaszeretnéd meggyógyítani önmagad (és ezáltal a kapcsolataidat is), valamint szívesen száguldanál kilőtt rakétaként a céljaid felé látogass el a weboldalamra, fogom a kezed: galikklara.com

A bejegyzés trackback címe:

https://galikklari.blog.hu/api/trackback/id/tr2818466257
Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása